Zuzana Vízková
Dublin
I když vyučuji český jazyk a literaturu společně s výtvarnou výchovou, studium anglického považuji za velmi přínosný pro rozvoj pedagogických kompetencí, samostudium a práci se zdroji. Proto jsem se zúčastnila jazykového kurzu GE26 (General English) v Atlas Language School v Dublinu ve dnech 15. – 20. 7. 2024.
První den jsem na základě písemného testu a ústního pohovoru byla přiřazena do již probíhajícího kurzu, ve kterém angličtinu studovali nejen učitelé v rámci projektu Erasmus+, ale také dlouhodobí studenti z celého světa připravující se na mezinárodní zkoušky z aj. Stačilo tedy naskočit do rozjetého tempa kurzu, který měl jasnou strukturu a po celou dobu byl intenzivní. Dopolední výuka se skládala ze dvou dvouhodinových bloků zaměřených především na mluvnici, slovní zásobu, konverzaci a čtení s porozuměním, první z nich vedla Karen Brown, druhý Ali O‘Brien. Odpolední výuka probíhala v malé skupině 6 lidí a byla zaměřena na obtížnější oblasti anglického jazyka podle potřeb studentů (například frázová slovesa nebo předložkové vazby). Pracovali jsme s učebnicí English File Advanced (C1), součástí výuky bylo také psaní textů a podrobně hodnocený ústní projev před třídou. Další rozšiřující materiály poskytují vyučující prostřednictvím Google Classroom, a vzhledem k tomu, že kurz stále pokračuje, mám k novým a novým materiálům a odkazům přístup i na dálku.
Škola nabízí mnoho dalších aktivit zaměřených především na poznávání Dublinu a jeho okolí, měla jsem tedy možnost navštívit Trinity College a její expozici Book of Kells, evangeliáři, jenž je jednou z nejcennějších ukázek ranně středověké knižní malby, nebo poloostrov Howth (ten byl spíše ukázkou typického irského počasí 😊). Na těchto doprovodných aktivitách jsem se seznámila s účastníky ostatních kurzů pro evropské učitele, které v Atlas Language School probíhaly, s některými zůstávám v kontaktu i nadále.
Zajímavou zkušeností bylo ubytování v rodině. Šlo zároveň o výzvu, která mně a mojí argentinské spolubydlící poskytla možnost konverzace s rodilými mluvčími i nutnost překonávat kulturní bariéry a specifické rodinné zvyklosti.
Stěžejními benefity jazykového kurzu pro mě bylo zlepšení v konkrétních dovednostech a také určité zvýšení sebevědomí. Svoje jazykové kompetence bych ráda zužitkovala při skupinové mobilitě se studenty naší školy nebo při stínování učitele v zahraniční škole.