top of page

Ondřej Kosejk

Španělsko • Bailén • IES Hermanos Medina Rivilla

4. března - 8. března

V březnu 2024 (v termínu 4.-8. 3.) jsem se zúčastnil stínování ve španělské škole IES Hermanos Medina Rivilla ve městě Bailén v provincii Jaén. Bailén má zhruba 17 000 obyvatel a nachází se 293 kilometrů od Madridu. Škola byla založena 11. 7. 2000, v současnosti má 275 studentů (ve věku 12-16 let). Počet pedagogů se průběžně mění, pohybuje se mezi 32-28 učiteli. Škola je součástí povinného středního vzdělávání ve Španělsku a kromě všeobecného vzdělání poskytuje také možnost specializace například na zahradnické práce. Nejedná se tedy o školu výběrovou, ale spíše spádovou, jejíž absolvování je povinné.

Mou průvodní byla Florence Lecerf, vyučující francouzského jazyka a občanské výchovy, kterou jsem sledoval při její každoddenní práci. Měl jsem ale možnost zavítat i do výuky učitelů anglického jazyka, hudební výchovy, španělštiny, italštiny a informatiky a porovnat, jak jsou tyto předměty vyučovány.

Výuka probíhala každý den od 8.15 do 11.15, vždy po sobě následovaly tři šedesátiminutové vyučovací hodiny, poté byla půlhodinová pauza na oběd a následovaly opět tři šedesátiminutové lekce od 11.45 do 14.45. Žáci i učitelé tedy v podstatě nemají žádnou kratší přestávku, žáci zůstávají po celou dobu  ve své kmenové třídě, přesouvají se pouze do specializovaných učeben (informační technologie, hudební výchova). To klade velké nároky n jejich  soustředění a také na rychlé přesuny učitelů mezi jednotlivými třídami.

Vzhledem k tomu, že tato část středoškolského vzdělání je povinná a studenti neprochází přijímacím řízením, musí se španělští kolegové a kolegyně vyrovnat s velmi různorodou úrovní žáků a jejich různým přístupem ke studiu. Ve třídě se také objevují žáci z jiných zemí, kteří dosud neovládají španělštinu, což přináší pedagogům další výzvu.

Atmosféra a vztahy ve škole

Pedagogický sbor byl věkově velmi rozmanitý, nicméně všichni kolegové a kolegyně zvládli základní komunikaci v angličtině. U všech jsem se setkal s velmi milým přijetím a zájmem o Českou republiku a situaci ve školství v naší zemi. Vzhledem k tomu, že vyučující nemají své kabinety, schází se všichni ve velké sborovně, takže mohou operativně řešit nejrůznější problémy. 
Na celé škole je vidět, že je zde kladen velký důraz na diverzitu a podporu  menšin, na mnoha místech po budově jsou k vidění slogany podporující různorodost, škola má také specializované pracoviště pro pomoc žákům, kteří patří do některé z menšin.
Vztahy mezi žáky a učiteli se nesly v přátelském duchu. Učitelé byli ke studentům vstřícní, snažili se vytvářet příjemnou a respektující atmosféru. I přes přísnější pravidla, například úplný  zákaz mobilních telefonů, bylo zřejmé, že učitelé mají o žáky opravdový zájem a snaží se jim maximálně pomoci nejen po studijní, ale i po osobní stránce. Celkově na mě klima školy působilo pozitivně.

Rozdíly a podobnosti ve výuce

Pro tuto školu je typický malý počet žáků (8-16), což  je velká výhoda. Z mého pohledu ale ve třídách nebyl příliš klid na práci, španělská mentalita je mnohem živější než česká, výuku tedy provází mnohem větší míra hluku, než jsme u nás zvyklí, po třech vyučovacích hodinách mě občas rozbolela hlava.  Žáci téměř celé vyučování zůstávají v jedné třídě a téměř se nepřesouvají (s výjimkou výuky ve specializovaných učebnách (IT, HV). Třídy jsou standardně vybaveny projektory a chytrými tabulemi, za horkého počasí je také nutností klimatizace.
Škola nemá k dispozici žádné šatny, studenti vchází do budovy a nepřezouvají se, osobní věci a bundy mají ve třídách, kde mají k dispozici háčky na zadní stěně učebny.
Ve třídách  bohužel nebyly k dispozici umyvadla a tekoucí voda, takže žáci si ani nemohou omýt ruce či doplnit láhev s vodou, musí k tomu využít toalety na chodbách.
Škola disponuje dvorem se zahradou, kde probíhá praktická výuka studentů zahradnictví. K dispozici je také kavárna, které poskytuje zejména během půlhodinové obědové přestávky možnost občerstvení jak pro učitele, tak pro žáky. Kromě toho byla po celé škole bohatá výzdoba reflektující aktuální svátky, kulturní akce, důležité osobnosti či úspěchy žáků.

Většina vyučovacích hodin, které jsem měl možnost vidět, byla vedena frontálně, což klade velké nároky na udržení pozornosti žáků, kteří tráví 180 minut v sedě a pouze se jim mění předměty a vyučující.
Mobilní telefony jsou zcela zakázány, studenti tak v podstatě nemají možnost rozvíjet své digitální kompetence, na druhou stranu odpadají rizika zneužití telefonů pro podvádění. V případě problémového chování má škola možnost vyloučit žáka z výuky až na 3 dny, a to zejména z důvodu narušování výuky a nevhodného chování.
Učitelé si do výuky nosí laptopy , což přináší riziko pádu a poškození počítače během přesunu mezi třídami, dále je nutné notebook při každé hodině zapojit, což opět stojí nějaký čas. Učitele mají k dispozici pouze společnou sborovnu, mají tedy velmi omezený prostor pro skladování  pomůcek. Společný prostor také neposkytuje příliš klidu na práci, proto většina pedagogů nechává přípravy a opravování až na doma.

 

Inspirace

I přes odlišnosti v systému organizace výuky mě španělská škola v mnoha ohledech inspirovala. Největším podnětem pro mě byla atmosféra otevřenosti a důrazu na diverzitu. Škola aktivně podporuje rovné příležitosti a začlenění žáků z různých kulturních i sociálních prostředí. Inspirující byla také činnost specializovaného pracoviště na podporu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, které se stará nejen o akademickou stránku, ale i o psychickou pohodu studentů.
Inspirovat bychom se ve Španělsku určitě mohli větším zaměřením na diverzitu a menšiny. I když se s těmito tématy setkáváme i u nás, nemám pocit, že je jim přikládán takový význam, jaký by si tato problematika zasloužila.
Zaujalo mě také, jak důsledně škola připomíná významná témata, jako jsou lidská práva, rovnost pohlaví nebo ekologická udržitelnost, a to nejen během výuky, ale i prostřednictvím výzdoby školních prostor a různých projektových aktivit. Tento přístup přispívá k rozvoji sociálního cítění žáků a vytváří ve škole příjemné, inkluzivní prostředí.
Velkou inspirací pro mě byla také spolupráce mezi učiteli napříč předměty. Časté sdílení zkušeností a vzájemná podpora přispívaly k soudržnosti pedagogického sboru, což se pozitivně odráželo na atmosféře ve škole. Pravidelné společné setkávání pedagogů naší školy nejen při poradách by mohlo přispět k větší spolupráci mezi kolegy a kolegyněmi, a to i napříč předměty. 
Velmi se mi také líbilo, že škola má k dispozici notebooky pro studenty, takže je možné pracovat s nimi i mimo počítačovou učebnu. To na naší škole zatím bohužel možné není.
Závěrem je nutno říci, že mi systém organizace výuky nastavený na naší škole přijde efektivnější. Studenti mají možnost během desetiminutových přestávek načerpat trochu energie, při přesunu do jiné třídy se i trochu protáhnout. Stejně tak pro vyučující je přestávka cennou možností připravit se na další vyučovací hodinu. Vlastní kabinet poskytuje našim pedagogům také více klidu na práci a možnost na chvíli se schovat před hlučným prostředím školních tříd.
Vzhledem k přijímacímu řízení , které  naši studenti musí absolvovat, máme na naší škole mnohem vyšší úroveň studentů a jejich znalostí (jazykových i všeobecných). 

Stínovací tipy

Kolegům a kolegyním, kteří se chystají vydat na stínování, rozhodně doporučuji alespoň minimální znalost jazyka dané země, velmi to usnadní každodenní činnosti typu nákupu v obchodě či stravování v restauraci, ale také komunikaci se žáky.  Do Španělska jsem odjížděl s velmi omezenou znalostí španělštiny, obával jsem se tedy problémů s komunikací, nicméně všichni učitelé ve škole ovládali angličtinu, takže jsme převážně komunikovali v tomto jazyce. Někteří žáci ale komunikace v angličtině nebyli schopni. Určitě tedy doporučuji znát minimálně pár španělských frází, které se velmi hodí v každodenním životě, pracovníci ve službách často nechtějí či neumí komunikovat anglicky.
Ideální je zvolit si ke stínování kolegu/kolegyni, který učí stejný předmět, aby bylo možné načerpat co nejvíce metodické i odborné inspirace. Rozhodně ale stojí za to jít se podívat i na výuku jiných předmětů a získat představu, jakým způsobem jsou vyučovány. Také doporučuji zvolit si podobný typ školy, protože přece jen zkušenosti s výukou na různých stupních škol jsou velmi odlišné.
Velmi vhodné je také domluvit se s příslušným vyučujícím, co je v rámci pohybu ve třídě vhodné a co už ne (do jaké míry má tedy stínující pedagog zasahovat do výuky, zapojovat se do aktivit, pomáhat případně žákům, kteří to potřebují, klást jim otázky, fotografovat, atp.). Určitě je také vhodné dělat si během sdílení přestávky a nesnažit se absolvovat co nejvíce hodin za sebou, ale dát si i čas na sdílení dojmů z hodin a také na pozorování života a kultury v dané zemi i mimo výuku. Určitě doporučuji vypůjčit si auto či jiný dopravní prostředek, naplánovat si zajímavé turistické cíle, které chci navštívit, a  procestovat část země.
bottom of page